Son Blog Yazıları
Son Blog YAZILARI
Köfte Sevenlere; Patatesl...
Deniz kabukluları sınıfına men...
Soleidae familyasının üye...
Deniz Balıklarının Boy Öl...
Balığı düz bir zemin &uum...
Sardalye balığı satış yeri hak...
Mullus Barbatus Familyası '...
SON YORUMLAR
in için harika bir proje taze balık satışı şimdiden başarılar.
Gönderildi KEMAL UZUN...

Son Blog Yazıları

Rss
Yazar: tazebalik+ Okunma: 971 Yorum: 0

Köfte Sevenlere; Patatesli Balık Köftesi 

Ülkemiz 3 tarafı denizlerle çevrili olan bir ülkedir. Bu deniz bolluğunun içerisinde gerçekten balık tüketimimiz çok düşüktür. Bunun sebebi başta bilinçsiz bir şekilde avlanılabilir boy yasaklarına uyulmaması bu sebepten dolayı balık neslinin azalması ve yüksek fiyatlarıdır.

Kültür balıkların yetiştiriciliği bu soruna ufak ta olsa çözüm sağlıyor olması deniz balığının lezzetinin yerini asla tutmamaktadır. Hazır balıkların lezzetli ve pahalı olması, ufak ve ucuz balıklarında lezzetsiz olası fakat deniz balıklarının insan sağlığına faydasının anlatmak bitmediğini bildiğimiz için patatesli balık köftesi tarifi harika bir lezzet olarak görünmektedir. Patates ile haşlanmış mezgit fileto ve somon balığını harika hoş kokulu lezzetlerle tatlandırarak hazırlayacağımız süper bir tariftir. Harklı ülkelerde balık keki olarak adlandırılmaktadır.

Devamını Oku
Yazar: tazebalik+ Okunma: 506 Yorum: 0

Deniz kabukluları sınıfına mensup olan karides ülkemizde beyaz ve kırmızı renklere sahip en irisine jumbo karides en ufak boyda olanına ise çimçim karides denmektedir.

Kabuklu ve kabuksuz olarak pişirimi yapılabilen karides omega3, kalsiyum, selenyum gibi çok faydalı vitamin ve mineral barındırmaktadır. 3-4 dakikalık kısa bir süre içinde hazırlanan karides tavada, fırında, ızgarada ve güveçte pişirilebilir. Çok lezzetli olan karides çokça tüketilen deniz mahsülüdür.

 

Jubom Karides

Devamını Oku
Yazar: tazebalik+ Okunma: 1058 Yorum: 0

Soleidae familyasının üyesi olan dil balığı Akdeniz ve Ege bölgelerinde sıklıkla tüketilen ekonomik değeri bulunan türlerdendir. Denizlerimizde 500 metreye kadar olan derinliklerde kumluk ve çamurlu yerlerde diplerde yaşayan balıktır.

Dil balıkları çok fazla hareket etmeden ve uzunca göç etmeden yaşayabilirler. Yetişkin bir dil balığı 20-35 cm arasında olmaktadır. Deniz dibindeki omurgasız canlılarla, küçük balıklarla ve böceklerle beslenerek yaşamlarını sürdürmektedirler.

Dil balıklarının üreme dönemleri haziran ayı ile temmuz ayları arasında olmaktadır bu dönemler içinde kıyıya yaklaşarak yumurtalarını dökerler. Kış aylarında daha etli olan dil balığı çok lezzetli balıklardır.

Dil Balığı

Devamını Oku
Yazar: tazebalik+ Okunma: 948 Yorum: 0

Deniz Balıklarının Boy Ölçülerine Uyalım

Balıkların yasal avlanılabilir boy ölçülerini gıda tarım ve hayvancılık bakanlığımız yayınladı. Yasal sınırlar altında avlanan deniz balıklarının önüne geçebilmek ve balık avcılığının sürekliliği arttırmak için düzenlenen yönetmelik gereği yayınlanan asgari boy ölçüleri tablosu başta avcılarımızı ve tüketiciyi bilinçlendirmek amaçlı çok güzel bir çalışma örneği olmuştur.

Bu afişte yaygın olarak avcılığı yapılan deniz balıklarına ait asgari boy ölçüleri, avlanması yasaklanmış deniz canlılarının isimleri ve resimleri bu yasaklara uyulmadığı takdirde şikâyette bulunmanız gereken mail adresleri ve telefon numaraları yer almaktadır. Geleceğe daha faydalı ve sağlıklı bireyler yetiştirebilmek için sürdürülebilir balık avcılığının kurallarına uyalım.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının hazırlamış olduğu Deniz Balıkları Yasal Avlanılabilir Boy Ölçüleri afişine ve “Daha küçüğünü avlamayalım, satmayalım, almayalım” sloganları ile hazırlanan küçük boy afişlere İl Tarım Bakanlıklarından, İlçe tarım bakanlıklarından, balık hallerinin idari bölümlerinden, balıkçılık faaliyetinde bulunan kooperatiflerden, balıkçı barınaklarından rahatlıkla ulaşabilir veya Alo Gıda 174, Alo Sahil Güvenlik 158, Alo Jandarma 156 Nolu telefon numaralarını arayarak rahatlıkla bilgi alabilirsiniz.

Avlanılabilir Asgari boy ölçülerine uymayan avlayan, alan ve satan kişiler hakkında “1380 sayılı su ürünleri kanunu gereği ürünlerine el konulur ve para cezası uygulanır”

Balıkçılık faaliyeti yapan işyerlerinin asmakla zorunlu olduğu bu afişi sizde evinize veya işyerlerinize asabilirsiniz.  Lütfen aşağıdaki resmi inceleyiniz. 

Sizin Balık Kaç cm ?Balık Market

Devamını Oku
Yazar: tazebalik+ Okunma: 467 Yorum: 0

Balığı düz bir zemin üzerine yatırıyoruz. Önce pullarını bıçak yardımı ile ileri geri hareket ettirerek kazıyoruz. Pul temizleme işlemi bittikten sonra balığın karın kısmında solungaca yakın yerinden ufak bir kesik atıyoruz. Daha sonra kestik attığımın yerden aşağıya doğru balığımızı kesip içini açıyoruz.

İç kısmında bulunan bütün artıkları çıkardıktan sonra balığımızın solungaçlarını parmaklarımızla iki yandan tutup çekiyoruz. Evet, balığımızın pullarını ve içini temizlemiş olduk şimdide temiz suyla içini ve dışı tertemiz yıkıyoruz. İçerisinde artık kalmamasına dikkat ediniz. Afiyet olsun.

Kalamar, Karides, Ahtapot, Somon gibi lezzetli balıkların temizlenme şekillerini aşşığadaki resimlerden görebilir veya en attaki videoyu uzmanından seyrederek öğrenebilirsiniz.

Balığı Temizlerken Nelere Dikkat Etmeliyiz.

  • Öncelikle ellerimize eldiven takmalıyız. Hem elimize balığın kokusu fazla sinmesin hemde bıçak kullanacağımız için kazara kesik falan oluşmasın.
  • Balığımızın yüzgeçlerini kesmiyoruz çünkü kestiğimiz vakit balığımız pişirilirken dağılabilir.
  • Büyük boydaki balıkların daha iyi pişmesi için her iki tarafına balığın büyüklüğüne göre derince bir veya ikişer kez çizikler atıyoruz.
  • Balığımızı temizledikten sonra iç kısımda orta kemiğinde bulunan ince zarı açıyoruz. İçindeki kan pıhtılarını bol suyla ve varsa diş fırçasına veya benzer hafif sert bir fırça ile temizliyoruz.

Balık seçimlerinize dikkat ediniz.

Balığınızı güvendiğiniz, tazeliğine inandığınız yerden satın alınız balık sağlıktır.

Haftada İki kez Tazebalikvar Yaşam boyu sağlık var. UNUTMAYIN.  

 

Devamını Oku
Yazar: tazebalik+ Okunma: 1309 Yorum: 1

Sardalye balığı satış yeri hakında resimli kısa bilgi, temizlenmesi, pişim tarifi bilgisi yer almaktadır.  

Devamını Oku
Yazar: tazebalik+ Okunma: 2043 Yorum: 0

Mullus Barbatus Familyası ''Mullidae''

Halk arasında barbun balığı olarak bilinen barbunya balığı vücut yapısı yanlardan basık baş kısmı irice uca doğru yuvarlak yapıda, renkleri kırmızı ve pembedir. Pullu olan barbunya balığı lezzetiyle sofralarımızın vazgeçilmezidir. Alt çene kısımlarında uzunca iki adet bıyıkları bulunan balık türüdür. Balığının yan çizgileri düz ve aralıksızdır.

Barbunya balığı ılık ve sıcak denizlerde kıyıya yakın yerlerde yaşamaktadır. Kumlu ve çamurlu diplerde, az olsa da kayalıklarda yaşamaktadırlar. Barbunyanın boyu genellikle 17 - 20 cm arasında olmaktadır. Ortalama bir balık ağırlığı 60-85 gramdır.

Su ürünleri boy yasağı yönetmeliğine göre asgari boyu 13 cm olmalıdır. Barbunya balığının avlanma tarihleri 19 Eylül de başlar 15 Nisan tarihlerinde bitmektedir.

Halk arasında barbun balığı olarak bilinen barbunya balığı hakkında bilgiler ve barbunya balığı satışı, pişirimi ve sunum şekli videolu anlatımı izleyin. İyi seyirler.

barbunya-baligi

Devamını Oku
Balık Market Hoşgeldiniz